Çapraşık Dişlerin Şeffaf plaklarla tedavisi

Çapraşık dişler, fırçalama ve diş ipi kullanımı sırasında zorluk yarattığı gibi, diş çürüğü ve diş eti hastalığı riskinde artışa da sebep olabilmektedir. Ayrıca çapraşık dişler estetik ve çekici olmayan bir görüntü yaratacağından dolayı kişinin rahatlıkla gülümseyememesi ya da gülerken eliyle ağzını kapatması gibi çeşitli sorunlara sebep olarak kişinin sosyal hayatını olumsuz yönde etkilemektedir.

Çapraşık dişler, fırçalama ve diş ipi kullanımı sırasında zorluk yarattığı gibi, diş çürüğü ve diş eti hastalığı riskinde artışa da sebep olabilmektedir. Ayrıca çapraşık dişler estetik ve çekici olmayan bir görüntü yaratacağından dolayı kişinin rahatlıkla gülümseyememesi ya da gülerken eliyle ağzını kapatması gibi çeşitli sorunlara sebep olarak kişinin sosyal hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Diş teli tedavisi, Şeffaf plak tedavisi gibi ortodontik tedavilerle çapraşık dişler tedavi edilebilir ve düzgün sıralanmış dişlerinizle harika bir gülümsemeye kavuşabilirsiniz.

Çapraşık dişler porselen, zirkonyum kaplama ya da lamine uygulamalarıyla da tedavi edilebilir ancak ortodontik tedavi, çapraşık dişlerin en yaygın ve en sağlıklı tedavi şeklidir. Çünkü kaplama ve lamine uygulamalarında dişler kesilerek küçültülür yani sağlıklı diş dokusu az da olsa kaybedilmiş olur bu da diş yapısını zayıflatır. Ancak ortodontik tedavi ile sadece dişlerin konumu ve pozisyonu değiştirilerek olması gereken konuma getirilir ve diş dokusu korunur.

Diş teli tedavisinde braketler dişler üzerine yerleştirilir ve diş telleri bu braketler üzerine uygulanır. 4-6 hafta aralıklarla yapılan kotrollerde diş telleri tekrar aktive edilir ve diş hareketi devam eder. Ortodontik tedavi çapraşıklığın derecesine göre altı aydan iki yıla kadar sürebilir.

Şeffaf Plak tedavisi, dişleri istenen konuma getirmek için takıp çıkartılabilen ve dışarıdan belli olmayan şeffaf plakların kullanıldığı bir tür ortodontik tedavidir. Şeffaf plaklar hastamızın dişlerine göre özel olarak Amerikada üretilir ve bize ulaştırılır. Şeffaf plak tedavisi, diş teli taktırmak istemeyen hastalarımız için mükemmel bir seçenektir. Diş teli tedavisi ile kıyaslandığında son derece estetik ve konforlu bir ortodontik tedavi seçeneğidir.

Şeffaf yapısı sebebiyle dışarıdan belli olmaz bu nedenle son derece estetik bir ortodontik tedavi seçeneğidir. Ayrıca yeme içme sırasında plaklar çıkartılabildiği için hastalarımızın diş teli tedavisindeki gibi uymaları gereken yiyecek içecek kuralları yoktur bu nedenle konforlu bir tedavi seçeneğidir. Şeffaf plaklar, çapraşık dişlerini geleneksel braketlerle ve diş telleri ile uğraşmadan düzeltmek isteyenler için mükemmel bir seçenektir.

Diş teli tedavisi çapraşık dişlerin tedavisi amacıyla sık kullanılan bir tedavidir. Bu tedavide, dişlere yapıştırılan  metal ya da seramik braketler kullanılır ve bu braketler üzerine uygulanan diş telleri zamanla ayarlanarak dişlerin istenilen konuma kademeli olarak hareket ettirilmesini sağlar. Şeffaf plak tedavisinde ise braketler ve diş telleri kullanılmaz bu nedenle telsiz tedavi olarak ta anılır. 

Şeffaf plak tedavisi en az diş teli tedavisi kadar etkili bir ortodontik tedavi şeklidir ile çapraşık dişler şeffaf plaklarla kolaylıkla tedavi edilebilir.

Hangi tedaviyi seçerseniz seçin, ortodonti uzmanının talimatlarına uymanız ve planlanan tüm randevularınıza düzenli olarak gitmeniz önemlidir. Doğru tedavi ile kısa sürede güzel ve sağlıklı bir gülüşe sahip olabilirsiniz.

YouTube İnstagram Whatsapp İle Randevu Al
DMCA.com Protection Status
Doktor Web Sitesi