Diş Sıkma Botoksu nedir? Hangi durumlarda uygulanır?

Diş sıkma botoksu çiğneme kaslarına botulinum toksini olarak adlandırılan solüsyonun enjekte edilmesi yoluyla uygulanır. İşlem birkaç dakika süren ağrısız ve kolay bir işlemdir. Ortalama 2-3 hafta içerisinde etkisi tamamen görülmeye başlar.

Son yıllarda sıkça rastladığımız diş sıkma şikayeti bir çok farklı sebeple ortaya çıkabilir.

Tıbbi sebep çoğunlukla çene ekleminin yanlış pozisyonuna bağlı olarak alt ve üst çenenin hatalı kapanması olarak gösterilmektedir. Ayrıca çiğneme kaslarının aşırı aktivasyonu yani normalden daha fazla çalışması da diş sıkmaya sebep olabilmektedir. Bunun yanı sıra yoğun stres ya da psikolojik travmalar da kişide diş sıkma şikayetinin ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Diş sıkma şikayeti sadece gece olabileceği gibi tam zamanlı da görülebilir. Sadece gece olan diş sıkma şikayetinde hastamız bu durumun farkında olmayabilir ve sabah çenelerinde ağrı şikayeti ile uyanabilir ve bir süre ağzını açmakta zorlanabilir.

Hastalarımızı bazen bu durumun farkında olarak ve diş sıkma şikayeti ile bize başvururlar, bazen de diş sıktıklarının farkında olmayabilirler ve çene ağrısı ya da dişlerindeki yaygın aşınmalar sebebiyle bize başvurabilirler.

Hastamız bize diş sıkma şikayeti ile ya da çenesinde yaygın ağrılar, dişlerindeki yaygın aşınmalar sebebiyle başvurduğunda öncelikle detaylı bir çene eklemi ve çiğneme kası muayenesi yapıyoruz. Hastamızın ağız açıklık miktarını kontrol ediyoruz, çene eklemi hareketini gözlemliyoruz gerek gördüğümüz taktirde çene eklemi röntgeni alıp detaylı bir analiz yapıyoruz ve problemin kaynağını tespit ediyoruz.

Problemin çene eklemi hareketlerinden kaynaklı olduğunu tespit etmişsek öncelikle hedefimiz çene eklemi pozisyonunu ve hareketlerini düzenlemek olmalı ve bu amaçla çene splinti tedavisi uyguluyoruz. Splint tedavisi ile çene eklemini olması gereken pozisyona getirerek daha sağlıklı bir çene eklemi fonksiyonu elde etmiş oluyoruz. Sonrasında hastamıza dişlerindeki bozukluklar ve kapanış problemleri için ortodontik tedavi öneriyor ve uyguluyoruz.

Eğer diş sıkmanın sebebi çiğneme kaslarının aşırı aktivasyonundan kaynaklı ise diş sıkma botoksu uygulaması yapıyoruz. Diş sıkma botoksu ile hedefimiz çiğneme kaslarının aktivitesini azaltmaktır.

Diş sıkma botoksu çiğneme kaslarına botulinum toksini olarak adlandırılan solüsyonun enjekte edilmesi yoluyla uygulanır. İşlem birkaç dakika süren ağrısız ve kolay bir işlemdir. Ortalama 2-3 hafta içerisinde etkisi tamamen görülmeye başlar.

Ancak diş sıkma tedavisinde sıklıkla uyguladığımız diş sıkma botoksu işleminin etkisi ortalama 6 ay kadar sonra ortadan kalkmaktadır. Dolayısıyla geçici bir tedavi yöntemidir ve tekrar uygulanması gereklidir. Diş sıkma botoksunun etkisi geçtikten sonra tekrar uygulanmasında herhangi bir sakınca yoktur. Dişlerinizde çapraşıklık gibi ortodontik bozukluklar varsa diş sıkma botoksu ile birlikte ya da sonrasında diş teli tedavisi ya da şeffaf plak tedavisi  görebilirsiniz.

Diş sıkma tedavisinde problemin kaynağını belirlemek, hastamızın çene eklemi kaynaklı mı, çiğneme kasları kaynaklı mı ya da stres gibi psikolojik sebeplerden ötürü mü diş sıktığının ortaya konması doğru bir tedavi planlaması yapabilmek açısından önemlidir.

Doğru bir tedavi planlaması yapabilmek ve hastamızın şikayetlerine çözüm olabilmek için detaylı bir klinik muayene ve röntgen analizi yapılmalıdır.

Sabah uyandığınızda yaygın çene ağrıları ve diş ağrıları hissediyorsanız, dişlerinizde aşınmalara bağlı hassasiyetler ve ağrılar varsa, zaman zaman ağzınızı açmakta ya da çiğnemekte zorlanıyorsanız, diş sıkma şikayetiniz ya da çene eklemi bozukluğunuz olabilir, detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

YouTube İnstagram Whatsapp İle Randevu Al
DMCA.com Protection Status
Doktor Web Sitesi