Dişler arasındaki boşlukların tedavisi

Dişler arası boşluklar, çeşitli sebeplerden dolayı iki diş arasında ya da birden fazla diş arasında yaygın görülebilen aralıklardır. Bu boşluklara eksik dişler, gömülü kalmış dişler, yanlış pozisyonda sürmüş dişler ve genetik durumlar sebep olabilir.

Dişler arasındaki boşluklar farklı sebeplerle oluşabilir. Bu boşluklara eksik dişler, çene kemiği içinde gömülü kalmış dişler, yanlış hizalanmış dişler ve çene ve diş boyutları gibi genetik durumlar sebep olabilir. Bazı diş arası boşluklar normal ve sağlıklıyken, diğerleri ağız hijyeni ile ilgili sorunlara neden olabilir ve diş eti problemlerine, diş dizilimlerinde eğriliklere sebep olabilir. Neyse ki, dişler arası boşlukları kapatmaya ve sağlıklı bir gülümsemeyi geri kazandırmaya yardımcı olacak çeşitli tedaviler mevcuttur.

Diş Arası Boşluk Ne demektir?

Dişler arası boşluklar, çeşitli sebeplerden dolayı iki diş arasında ya da birden fazla diş arasında yaygın görülebilen aralıklardır. Bu boşluklara eksik dişler, gömülü kalmış dişler, yanlış pozisyonda sürmüş dişler ve genetik durumlar sebep olabilir. Örneğin genetik olarak kişi anneden büyük bir çene yapısı babadan ise küçük diş yapısı almış olabilir, bu durumda dişler arasında yaygın boşluklar görülebilir ve sebep tamamen genetik kökenlidir. 

Dişler arasınıdaki boşlukların boyutu çok küçükten büyük boşluklara kadar değişebilir. Küçük diş arası boşluklar genellikle endişe nedeni değildir, ancak daha büyük boşluklar özellikle estetik açıdan ve çiğneme fonksiyonu açısından daha problemli olabilir. Özellikle ön bölge dişleri arasındaki boşluklar estetik olarak hoş bir görüntü yaratmaz dolayısıyla rahatsız edici olabilir. Arka bölge dişleri arasındaki boşluklar ise alt ve üst dişler arasında dengesiz bir kapanışa sebep olacağından yetersiz çiğneme fonksiyonuna ve çene eklemi rahatsızlıklarına sebebiyet verebilir.

 

Dişler Arası Boşluklar Nasıl Tedavi Edilir?

Dişler arasındaki boşlukların tedavisi, boşlukların boyutuna, kişinin alt ve üst dişlerinin kapanış durumuna ve kişinin tedaviden beklentilerine göre değişebilir

 

Ortodontik tedavi

Ortodontik tedavi, diş arası boşlukların kapatılması için en yaygın ve en sağlıklı yöntemlerden birisidir. Ortodontik tedavi, dişleri doğru pozisyona kademeli olarak hareket ettirmek için braketler, diş teli veya şeffaf plakların kullanılmasını içerir. Diş teli tedavisi ya da şeffaf plak tedavisi ile dişler arasındaki boşluklar kapatılabilir ve düzgün sıralanmış dişlerinizle harika bir gülümsemeye sahip olabilirsiniz.

 

Estetik diş dolgusu(bonding)

Bonding yöntemi, dişler arasındaki boşlukları tedavi etmek için başka bir seçenektir. Bu prosedür, dişler arasındaki boşlukları doldurmak için estetik ve dayanıklı bir materyal olan kompozit diş dolgusu uygulamasını içerir. Diş yüzeyi pürüzlendirili ve kompozit materyali dişler arasındaki boşluğu kapatacak şekilde diş yüzey anatomisine uygun olarak diş yüzeyine uygulanır ve özel bir ışıkla sertleştirilir. Bonding yöntemi özellikle küçük boşlukların tedavisinde tercih edilir, ortodontik tedavi görme istemeyen ve daha kısa sürede sonuç almak isteyen hastalarımız tarafından sıklıkla tercih edilir.

 

Porselen, zirkonyum kaplamalar ve implant tedavisi

Dişler arasındaki boşluklar porselen ya da zirkonyum kaplamalarla da tedavi edilebilir. Bu tedavi yöntemlerinde boşluğa komşu dişler bir miktar kesilerek küçültülür ve ölçü alınır, bu ölçü doğrultusunda kaplama ve köprü uygulamalarıyla dişler arası boşluğu kapatacak şekilde uygulanır.

Diş implantları, eksik dişler sebebiyle oluşmuş boşlukları tedavi etmek için başka bir seçenektir. İmplant uygulaması için gerçek diş boyutuna uygun ölçüde boşluğa ihtiyaç vardır. Bazen bu boşluğu elde etmek için implant uygulaması öncesinde ortodontik tedavi gerekebilir. İmplant uygulaması, bir titanyum postun çene kemiğine yerleştirilmesini içerir.  Diş implantları, diş arası boşlukları kapatmaya ve sağlıklı bir gülümsemeyi geri kazanmaya yardımcı olabilir.

 

Diş arası boşluklar çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir ve boyutları çok küçükten büyüğe kadar değişebilir. Neyse ki, diş arası boşlukları kapatmaya ve sağlıklı bir gülümsemeyi geri kazandırmaya yardımcı olacak çeşitli tedaviler mevcuttur. Ortodontik tedavi, estetik diş dolgusu uygulamaları, porslen ve zirkonyum kaplamalar ve diş implantları, dişler arası boşlukları tedavi etmek için seçeneklerdir. Sizin için en iyi tedavi seçeneğini belirlemek için diş hekiminize danışmanız en doğru yöntemdir.

 

YouTube İnstagram Whatsapp İle Randevu Al
DMCA.com Protection Status
Doktor Web Sitesi